Teacher Webpages

Teachers' e-mail addresses and phone numbers can be found on the website under the About>Staff Directory.



6th Grade

Ms. Julie Buzza-Language Arts
Mrs. Laura Cohen – Language Arts
Ms. Micheline Dazzo – Science
Mrs Cassandra Wojewnik  Language Arts
Mrs. Amy Hebel– Math
Ms. Meghan Henry – Math
Sra. Kalisker - World Language
Mrs. Anne Millman – Language Arts
Mrs. Lauren Mulkerrin - Special Education
Ms. Brenda Nowitzki - Social Studies
Mrs. Lisa Peyrot – Special Education
Mr. Jason Piechowiak - Social Studies
Mrs. Melissa Sen - Spanish
Ms. Brooke Valentine – Special Education
Mrs. Jen Wahl-Special Education
Mrs. Shannon Zajac - Science

7th Grade

Ms. Sarah Avallone – Language Arts
Mrs. Liz Floss – Language Arts
Mr. Mark Frye – Science
Mr. Matthew Haggis – Language Arts
Mr. Mike Jaros – Social Studies
Mrs. Stephanie Linton –  Special Education
Mrs. Courtney Luken – Math
Mrs. Erin McAnally – Special Education
Mrs. Pam Mendelson – Science
Mrs. Amber Paull  Science
Mrs. Lisa Peyrot – Special Education
Mrs. Emily Pietrasiak  Math
Mrs. Jennifer Ross – Spanish
Ms. Katrina Streips – Social Studies
Ms. Velvet Thomas  Language Art
Ms. Brooke Valentine – Special Education

8th Grade

Mrs. Heather Corral – Language Arts
Mrs. Ana DeLaRosa – Spanish
Mrs. Susan Friedlander – Math
Mrs. Kate Garside – Social Studies
Ms. Georgia Gikunoo – Spanish
Ms. Wendy Hicks  Language Arts
Mr. Dave Kostal –  Science
Mrs. Danyel Kilburg  – Special Education
Mr. Michael Lacerra – Language Arts
Ms. Jennifer Moran – Language Arts
Mrs. Mary Perkins –  French
Ms. Mary Claire Seeberg – Math
Mrs. Carmela Stout – Science
Ms. Brooke Valentine – Special Education
Ms. Megan Yuhas –  Social Studies
Ms. Kristina Wagner – Special Education

Support

Mrs. Hilary Charlton – School Psychologist
Ms. Jennifer Novak – Speech-Language Pathologist
Mrs. Kristina Pierce – Instructional Coach
Ms. Claire Greene – Librarian
Mrs. Danielle Ramakrishnan – School Social Work
Mrs. Jill Silverman – School Social Work
Mrs. Brooke Thiede – School Social Work
Ms. Lauren Wenk – Technology Support Specialist

Special Areas

Ms. Anca Apetean - Music
Ms. Stephanie Badzioch - Family & Consumer Sciences
Mr. Pete Caris – Woodworking
Mrs. Wendy Concklin – Health, Fitness, and Wellness
Mrs. Sarah Cohen - EL Teacher (Foundational Program)
Mr. David Downing – Drama
Mrs. Nicole Gas – EL Teacher
Ms. Kula Geib - Physical Education
Mr. Mike Govert – Orchestra
Mr. Ryan Graham - Physical Education
Mr. Dave Grossman- Physical Education
Mr. Mark Hay – Art
Mrs. Becky Heller - Gifted and Talented Services Coordinator
Ms. Jeri Muehleise – Orchestra
Mrs. Debbee Peterson – Orchestra
Mr. Aaron Sato – STEM
Mr. Greg Scapillato – Wind Ensemble 
Ms. Deena Seifer - Physical Education
Mrs. Sarah Stanley – Orchestra
Ms. Keri Stone – Concert Band